17 lis 2018
12 lis 2018
Kołysanka stop, czyli sprawozdanie z lektury okraszone odrobiną marudzenia.
Zdjęcie pochodzi z oficjalnej strony autora: KLIK!
Z twórczością Bartka Biedrzyckiego było mi do tej pory nie po drodze, gdyż serii „Fabryczna Zona” celowo unikałam po niezbyt udanej z nią przygodzie kilka lat temu. Za to niesamowicie cenię jego działania na polu publicystyki okołoliterackiej (jak chociażby cykl podcastów poświęconych twórczości Bohdana Peteckiego KLIK!), a także uważam go za świetnego uczestnika paneli dyskusyjnych – ot, podejście Biedrzyckiego do literatury jest na wielu polach bardzo mi bliskie i zwyczajnie dobrze się go słucha. Dlatego też ucieszyłam się z publikacji Bartkowego opowiadania w Wydaniu Specjalnym Fantastyki (KLIK!), a chwilę później z informacji, że kilka jego tekstów zostanie wydanych jako inauguracja „Biblioteki Fenixa” (KLIK!). I tak oto przeczytałam pięć historii, dzięki którym w końcu miałam szansę chociaż częściowo poznać twórczość Bartka Biedrzyckiego. Ale po kolei.
5 lis 2018
Ray Bradbury - ponadczasowa nostalgia
Moda na wznawianie dzieł uznawanych powszechnie za kamienie milowe fantastyki przyczyniła się do tego, że niektórzy autorzy zyskują drugie życie. Dzięki temu możemy na nowo przyjrzeć się twórczości Raya Bradbury’ego – pisarza, którego książki i opowiadania ukształtowały zarówno światową, jak i polską science fiction.
21 paź 2018
KSIĄŻKI KTÓRYCH NIE ZNACIE I POWINNIŚCIE TEGO ŻAŁOWAĆ LEVEL 2
Na zeszłorocznym Falkonie brałam udział w panelu “Książki których nie znacie i powinniście tego żałować”. Panel doczekał się swojej kontynuacji na Polconie, gdzie również dorzuciłam swoje trzy grosze.
6 paź 2018
Falkon 2018 - panele dyskusyjne
Na stronie Falkonu można już pobrać program, niestety nie jest to jeszcze wersja zawierająca najbardziej interesujące mnie dane. Dlatego też pomęczyłam organizatorów i otrzymałam rozpiskę paneli z bloków: literackiego, naukowego i popkulturowego. Bierzcie i czytajcie z tego wszyscy :D
Aula 1 – Piecyk Popielnika
PIĄTEK
19:00 - 19:50 Adaptacja a ekranizacja – złoty środek
Uczestniczą: Marcin Przybyłek, Jacek Piekara, Klaudia Heintze, Istvan Vizvary.
Prowadzi: Grzegorz Jędrek
Opis: Często zdarza się, że fabuła świetnej powieści, przeniesiona na ekran, spotyka się z zawodem fanów. Gdzie znajduje się granica pomiędzy bardzo dobrą adaptacją, a kiepską ekranizacją? Jak pokazać losy bohaterów, aby zachować klimat oryginalnego dzieła a jednocześnie wykreować wielkoekranowy klimat?
21:00-21:50 Fan Fiction a oryginał
Uczestniczą: Wiktor Stribog, Anna Nieznaj. Prowadzi: Monika Błaszczak
Opis: Wiele dzieł kultury staje się źródłem twórczości ich fanów. Czasami jest ona nawet mylona z pierwowzorem. Czy twórczość fanowska jest korzystna dla oryginału, czy raczej może mu zaszkodzić?
SOBOTA
17:00-17:50 Terry Pratchet i jego miejsce w fantastyce
Uczestniczą: Piotr Górski, Anna Lange, Magdalena Kucenty, Marta Kładź-Kocot.
Prowadzi: Aleksandra "Silaqui" Radziejewska
Opis: Nie ma takiego czytelnika fantastyki, który nie kojarzyłby nazwiska Pratchett. Autor ten jest znany na całym świecie i trudno jest znaleźć kogoś, kto nie doceniałby jego twórczości. Co takiego jest w dziełach Terry'ego, że przyciąga on miliony czytelników? I dlaczego jeszcze nie doczekaliśmy się epickiej ekranizacji Świata Dysku?
28 wrz 2018
Skrrrrótem Asterixie!!! - wrzesień 2018
„Pułapka czasu”, znana niektórym jako „Fałdka czasu”, to dzieło zaskakujące tym, że zasadniczo... nie zaskakuje. Gdyby szukać wzorca powieści dla odbiorców w wieku 8-12 lat, to książka Madeline L’Engle spokojnie mogłaby posłużyć jako bardzo dobry punkt odniesienia
17 wrz 2018
Falkon 2018 ma w sobie to coś!
Już za niecały miesiąc odbędzie się Falkon - jeden z moich ulubionych „dużych” konwentów. To na Falkonie debiutowałam fandomowo jako prowadząca panele dyskusyjne, w zeszłym roku biegałam po terenie konwentu w orgowej koszulce (i prowadziłam panele ;) ) w tym roku Kroniki Nomady patronują wydarzeniu plus, znów, będę intensywnie panelować. Zanim jednak dostaniemy szczegółowy program, wrzucam krótką zajawkę na temat Falkonu 2018 - jeśli jeszcze się nie zdecydowaliście, może to zachęci was do odwiedzenia w październiku Lublina.
4 sie 2018
Player One, czyli sierpniowe Skrrrrótem Asterixie!
Dawno żadna przygodowa i lekka powieść fantastyczna nie była tak trudna do zaklasyfikowania. Autorowi udało się bowiem napisać książkę, która, choć kierowana pozornie do młodego czytelnika, bardziej ucieszy rodziców nastoletniego geeka. Wszystko, co spotykamy na kartach powieści, jest odzwierciedleniem fascynacji Cline’a latami osiemdziesiątymi, czyli czasami, które współczesnym nastolatkom jawią się, w najlepszym wypadku, jako urocze retro. Umieszczenie akcji w rzeczywistości wirtualnej, do której jest nam przecież całkiem blisko, nie jest niestety wystarczającym zabiegiem, by uczynić „Player One” atrakcyjnym dla tych, którzy nomenklaturą grową posługują się często sprawniej, niż językiem ojczystym. Chyba zapomniał o tym tłumacz – przekładając dosłownie takie skróty jak PvP czy NPC, nadał tym samym przyjemnej w ogólnym rozrachunku opowieści niepotrzebnej siermiężności.
28 lip 2018
Prog-opera w układzie Oriona
Po raz drugi na łamach Kronik Nomady goszczę Kamila Muzykę (poprzedni jego tekst znajdziecie tutaj KLIK!). Dzisiaj będzie nietypowo, bo nie o książce, a o wyjątkowym albumie muzycznym. Nie lękajcie się jednak - nadal pozostajemy w świecie fantastyki, po prostu zaglądamy w nieco inne i mniej u nas popularne jego zakamarki. Zapraszam!
”Rigel 9” David Bedford i Ursula le Guin
Kultura fandomu i fantastyki powszechnie kojarzy się głównie z książkami. Książki były tym medium, które najlepiej syciło wyobraźnie, pozwalało angażować się w przeżycia bohaterów. Następnie przyszedł film i komiksy, ale do dziś narzekamy, że „książka była lepsza” lub „to samo było już w książce tamtej autorki/tamtego autora”. Obecnie nowym medium, na które z lubością narzekają mole książkowe, są oczywiście gry komputerowe: „Ten zły gimbofandom, co dał zarobić ludziom, co okradli Sapkowskiego z pomysłu i nawet żołędzi nie zostawili!”.
Zostawiając na bok biczowanie się makaronem i męczennictwo świętej kiszki, przejdźmy do meritum. Do muzyki!
Zostawiając na bok biczowanie się makaronem i męczennictwo świętej kiszki, przejdźmy do meritum. Do muzyki!
23 lip 2018
Skrrrrrótem Asterixie!!! - reaktywacja. Lipiec 2018
Odświeżam formułę "Skrrrrótem Asterixie", by jasno oddzielić krótkie recki od pełnowymiarowych sprawozdań. Zazwyczaj będą się tu pojawiać teksty napisane do działu recenzji w Nowej Fantastyce, być może pojawią się też zajawki na temat przeczytanych opowiadań. Work in progress, pomysł się powoli klaruje.
Tymczasem - zapraszam do lektury ;)
Powieść Lisy Lueddecke zapowiada się nieźle – czytelnik wprowadzony zostaje w tajemniczy świat wierzeń pseudoskandynawskich. Jest magicznie, lekko nostalgicznie, a nad losem bohaterów wisi nieuniknione zagrożenie. Na pierwszych kilkunastu stronach można nawet łudzić się, że oto mamy przed sobą niebanalne SF, sprytnie przemycone w historii samotnej wyspy, położonej gdzieś na niegościnnych północnych wodach. Szybko jednak zostajemy sprowadzeni na ziemię otrzymujemy young adult w najbardziej sztampowej i irytującej odmianie.
9 lip 2018
Polcon 2018 - zapowiedź i kronikowy rozkład jazdy
Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki Polcon to jedna z najstarszych imprez dla miłośników szeroko rozumianej fantastyki w Polsce. Organizowany jest co roku w innym mieście, a tegoroczna, 33. edycja odbędzie się w dniach 12-15 lipca w pięknym, historycznym Toruniu - mieście Kopernika, pierników, krzyżaków i aniołów.
FANTASTYKA TO NASZ KONIK
Polcon 2018 w Toruniu to wydarzenie o charakterze uniwersalnym. Tworzony jest z myślą o wszystkich fanach fantastyki, bez względu na to, czy ci dopiero zaczynają się nią interesować, czy są specjalistami w swojej dziedzinie. To impreza wielopokoleniowa, sprzyjająca nawiązywaniu nowych kontaktów i podtrzymywaniu dawnych przyjaźni. Tradycją Polconu jest równość jego uczestników, bez względu na wiek czy pozycję – na Polconie wszyscy mówimy sobie „na ty”.
NAGRODA ZAJDLA
Polcon to również konwent, na którym corocznie odbywa się głosowanie i wręczanie Nagrody Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla, czyli nagrody literackiej przyznawanej najlepszym polskim utworom fantastycznym wydanym w poprzednim roku kalendarzowym.
CZTERY DNI FANTASTYCZNEJ JAZDY
Uczestnicy Polconu 2018 mogą się spodziewać wielu wyjątkowych gości, w tym naszych Gości Honorowych. Zgodnie z polconowym zwyczajem, Goście Honorowi zapraszani są w trzech kategoriach: Twórca, Fan i Wydawnictwo. Twórcy zaproszeni w tym roku to Tadeusz Baranowski – malarz, ilustrator, projektant, twórca komiksów, w tym niezapomnianego "Orient Mena", oraz Rafał Kosik – pisarz, założyciel wydawnictwa Powergraph, autor cyklu powieści “Felix, Net i Nika”. Zaproszonym Fanem jest Piotr Derkacz, jeden z założycieli poznańskiego Klubu Fantastyki “Druga Era” (znanego z organizacji Pyrkonu) i jego wieloletni Prezes. Zaproszonym Wydawnictwem pierwszy raz w historii będzie wydawnictwo zajmujące się grami komputerowymi – Artifex Mundi.
1 cze 2018
Prosto z NF - Ostatnie dni Nowego Paryża
Rozpoczynając lekturę „Ostatnich dni Nowego Paryża” pozornie wiemy, czego się spodziewać. Miéville przyzwyczaił nas do nieoczywistych konstrukcji świata przedstawionego oraz przemycanych różnych hipotez dotyczących czy to nauki, czy szeroko pojętej sztuki. Od pierwszego akapitu wrzuceni zostajemy w losy Paryża A.D. 1950, w którym wybitnie coś jest nie tak z normalnością. W zasadzie – coś tu nie pasuje niemal na każdym kroku, a praktycznie każde przeczytane zdanie utwierdza nas w przekonaniu, że tym razem autor posunął się trochę za daleko w próbie przybliżenia odbiorcy swojej wizji. I chociaż w pewnym momencie powieść zbacza ku starej dobrej opowiastce o walce dobra ze złem, czy próbie przeciwstawienia się przeznaczeniu, to mimo wszystko ciągle podskórnie daje się wyczuć, że cała fabuła jest tylko pretekstem do opowiedzenia o tym, co Miéville’a pasjonuje.
27 maj 2018
Fantastyka dla opornych
Zamiast jednak wieszać psy na popularnych „zmierzchopodobnych” tworach i nauczycielkach katujących dzieciaki Lemem, warto zastanowić się nad tym, jak takiego niesłusznie zrażonego do fantastyki czytelnika skutecznie do niej przekonać? O ile ma się do czynienia z młodzieżą, problemu praktycznie nie ma – często wystarczy podsunąć „Harry’ego Pottera” czy innego „Percy’ego Jacksona”, a pojawi się nadzieja na szybkie nawrócenie. Schody zaczynają się, gdy przychodzi udowodnić osobie dorosłej (i zazwyczaj niegłupiej), że nasz ukochany gatunek to nie tylko elfy, czarodzieje i strzelanki w kosmosie, a właśnie jedne z najbardziej poruszających opowieści o człowieku, tylko często kryjące się pod dziwacznymi tytułami.
13 maj 2018
Fantastycznie na WTK 2018 - zapowiedź
W tym roku na Warszawskich Targach Książki, które odbędą się na PGE Narodowym w dniach 17-20 maja, wprowadzone zostały nowe wydarzenia skierowane głównie do młodszych odbiorców. Uczestnicy WTK mogą odwiedzić Meet Point, Strefę Kryminału, Strefę Popkultury oraz Strefę Fantastyki. Poprzez nowe atrakcje staramy się otworzyć na nowych odbiorców i być otwartym na zmiany jakie zachodzą w naszym otoczeniu.
5 maj 2018
To, co najważniejsze.
Fragment okładki wg. projektu Dark Crayon/Piotr Cieśliński
Zapowiedzi pierwszego tomu „Tego, co najlepsze”, będącego kompleksowym przeglądem twórczości Ellisona, pełne były wielkich słów o najważniejszej premierze fantastycznej ostatnich lat. Na okładce sama Ursula K. Le Guin zachęcała do lektury twierdząc, że „bez Harlana byłoby nudno”. Nauczony doświadczeniem czytelnik z marszu podchodzi do takich rewelacji z sporym dystansem, tym bardziej, że w Polsce wydano zaledwie nikły procent z 1700 opowiadań autorstwa jednego z chyba najbardziej płodnych autorów ostatnich kilkudziesięciu lat. Powstaje zatem pytanie: czy Harlan Ellison był dla zachodniej science fiction tym, czym dla polskiego kryminału Remigiusz Mróz, czy też problem jest bardziej… systemowy?
28 mar 2018
Festiwal próżności 2018, czyli tradycyjny wpis biblioteczkowy
Jak zwykle o tej porze roku raczę was aktualizacją biblioteczki. Coś jest w porządkowaniu i fotografowaniu (nawet ziemniakiem) książek, co sprawia mi wielką frajdę. Bo chociaż już mogę się pochwalić dość zasobną bibloteczką, to jednak cały czas pamiętam od czego zaczynałam. W 2012 roku moja biblioteczka prezentowała się w całości tak:
A dzisiaj - na regałach miesci się pół tysiąca książek. Zakupionych, otrzymanych w prezencie czy jako egzemplarze recenzenckie. Mam swoich ulubieńców, których eksponuję, na których lubię patrzeć a sam fakt ich posiadania mile łechce mą próżność własną.
Nie przynudzając dłużej, oto moje ssssskarby :)
8 lut 2018
Tylko krowa nie zmienia zdania, czyli o "Cieplarni" słów kilka
*Fragment przecudnej urody okładki stworzonej przez Tomasza Marońskiego. Całość tutaj: KLIK
Eony temu, kiedy na łamach Kronik Nomady zaczynały się pojawiać pierwsze teksty dotyczące science fiction wydanej przed 1980 rokiem, popełniłam wpis traktujący o tym, jak czasem nadmierna znajomość kontekstu może przeszkadzać w odbiorze lektury. Później, po pewnym kałszkwale internetowym wokół poglądów politycznych autorów ponownie stwierdziłam, że bywa on przeszkodą, a nie pomocą. Oczywiście przy czytaniu klasyków miałam zawsze gdzieś w głowie świadomość tego, kiedy dane dzieła powstały (inaczej pewnie Brunner nie miałby szansy mnie aż tak zachwycić), ale radośnie żyłam w przeświadczeniu, że ta odrobina kontekstu jest wystarczająca, by w pełni czerpać frajdę z pochłaniania staroci. Do czasu, aż na Falkonie pewna dobra dusza, z takich co fantastykę czytają dziesięć razy dłużej niż ja, wcisnęła mi Cieplarnię i wymogła obietnicę, że o Aldissie napiszę. No i się zaczęło…
26 sty 2018
Dziewiąte święto fantastyki w Gnieźnie.
Osiem sal tematycznych, kilkadziesiąt prelekcji i konkursów, szereg wydarzeń towarzyszących, czterech niezwykłych gości i kilkaset godzin ciekawego programu – tak w skrócie można nakreślić zbliżający się 9. Konwent Fantastyki Fantasmagoria w Gnieźnie.
A ten już niedługo, bo między 9 a 11 lutego 2018 roku.
Wydarzenie odbywać się będzie w gnieźnieńskim Miejskim Ośrodku Kultury.
Wydarzenie odbywać się będzie w gnieźnieńskim Miejskim Ośrodku Kultury.
15 sty 2018
Ale jak to 2018 ?!?
Podsumowania roku blogowego/czytelniczego to pewna niepisana tradycja i świetny sposób, by nabić sobie parę klików. To też dobry sposób na rozliczenie się z zeszłorocznymi planami, chociaż istnieje ryzyko, że przy szczerym potraktowaniu tematu można nagle zapałać chęcią zwinięcia się w kłębek i ukrywania przed fandomem przez następne 50 lat. Ale co mi tam! Na Kronikach Nomady zamierzonego fałszu nigdy nie uświadczycie (chociaż zdarzały się omyłki spowodowane brakami w wiedzy/oczytaniu etc.) czas zatem posypać głowę popiołem i sprawdzić, jak też bardzo dałam ciała w 2017 roku.
Subskrybuj:
Posty (Atom)